احکام شرعی

ارش و محاسبه آن

موضوع: 

ارش چیست و چگونه‌ محاسبه می شود؟

ارش و نحوه محاسبه آن:
معمولا جبران خسارات بدنی با پرداخت دیه یا ارش می باشد. دیه مالی است که در شریعت و به تبع در قانون مجازات اسلامی، برای جنایت تعیین شده است. مثلا دیه قطع دست. اما میزان ارش مشخص نیست.(1)
ارش، مقدار مالی است که به عنوان جبران خسارت مالی يا بدنی که در شريعت برای آن اندازه‌ ای مشخص نشده به خسارت ديده پرداخت می‌ گردد. در فقه از ارش هم در مباحث دیات بحث شده است و هم در بحث تجارت.

چند مورد ارش داریم مانند ارش عیب، ارش جنایت و ارش بکارت.

زکات فطره

موضوع: 

آیا زکات فطریه نوعی صدقه هست؟ مگر زکات می تواند صدقه باشد؟

زکات:
«زکات» به معنی رشد و نمو یا طهارت است و در فرهنگ آیات و روایات، معنایی وسیع با مصادیق متنوع دارد. کارهای زیادی وجود دارد که می تواند باعث گسترش رزق، طهارت روح یا پاک کردن مال باشد.(1) بعضی از این کارها واجب و بعضی مستحب هستند. تعبیر «زکات علم» تعبیری رایج و آشناست که نشانگر دایره وسیع مصادیق زکات است.(2) زکات اموال که در کنار خمس یکی از واجبات اصلی و اقتصادی است، تنها یکی از مصادیق زکات واجب می باشد.

اذان، کیفیت و تشریع

موضوع: 

تشریع اذان چگونه صورت گرفت؟ علت برخی اختلافات در اذان چیست؟

اذان دستور الهی است که با وحی نازل شد.
تشریع اذان به وحی الهی و از امور اختصاصی امت پیامبر خاتم است. در روایتی از امیرالمومنین علی (علیه‌السّلام) از پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلّم) در جواب یک یهودی نقل می‌کند که فرمودند: «اذان و اقامه و نماز جماعت در مساجد و روز جمعه و .... از اموری است که به من و امت من اختصاص یافته است.»(1)

دیدن زنان بدون حجاب در تلوزیون

موضوع: 

بنا به كدام آيه يا روايت فقها برداشت كردند كه ديدن زنان بدون حجاب در تلويزيون (مثل فيلم و اخبارو...) اگر با قصد لذت نباشد گناه نيست؟

برای حرام و حلال های الهی باید دلیل و مدرکی از شرع مقدس باشد لذا در این مسئله از شرع دلیلی بر حرمت نیست و به همین دلیل مراجع هم حرام نکرده اند.
قرار نیست که برای همه حلال ها آیه و روایتی باشد بلکه همینکه دلیلی بر حرمت آن نیست نشان از حلیت ان است.

احکام نگهداری حیوان در خانه

موضوع: 

احکام نگهداری حیوان در خانه چیست؟ و آیا در این زمینه روایتی داریم؟

نگهداری از حیوانات خانگی و نیز حیواناتی که فایده ای بر نگهداری آنها مترتب است اشکال ندارد و جایز است.
در روایات وارده از معصومین علیهم السلام بر نگهداری حیوان در خانه توصیه شده است. در روایات حتی بر نگهداری از حیوانات خاصی مانند کبوتر، مرغ، خروس، گوسفند یا بز و یا گاو شیرده سفارش شده است.
البته کسی که اقدام به نگهداری حیوان در خانه می کند بایستی نفقه آن حیوان و وظایفی که از این جهت بر عهده اش می آید را نسبت به آن حیوان انجام دهد.
نگاهداشتن حيوانات در خانه با توجه به روایات:

زناکار و پایبندی به نکاح

موضوع: 

در سوره ی نور آمده: «الزَّانِي لَا ينْكِحُ إِلَّا زَانِيةً أَوْ مُشْرِكَةً وَالزَّانِيةُ لَا ينْكِحُهَا إِلَّا زَانٍ أَوْ مُشْرِكٌ وَ حُرِّمَ ذَلِكَ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ» (النور، 3) مرد زنا کار جز با زن زناکار نکاح ( پیمان ازدواج) نمی کند!!!!
مگر مرد زناکار به پیمان ازدواج اعتقادی دارد که آیه این چنین گفته است؟ اگر اعتقاد داشت که زنا نمی کرد!!! پس چون اعتقاد ندارد لزومی هم نداشت کلمه ی نکاح بکار برده شود؟

بررسی لغوی:نكاح به معنى زن گرفتن است كه همان عقد نكاح باشد؛ به معنى مقاربت و جماع نيز می آيد.