احکام شرعی

اعتکاف پرورش جسم و جان است، انسان آمیزه ای است از این دو و نیازمند پرورش در ابعاد وجودی خود؛ انسان به دنبال سعادت و کمال است، روح انسان نیازمند نیایش است، مناجاتی شیرین و زیبا، هم کلامی موجودی ضعیف با منشأ قدرتها. از آغاز خلقت تا صحنه رستاخیز، راز و نیاز زیباترین هنر آدمی است.

تعریف اعتکاف
اعتکاف،در لغت ‏به معنای توقف در جایی است و در احکام عبارت است از ماندن در مسجد به قصد عبادت خداوند با شرایطی که خواهد آمد.
انسان می‏تواند در حال اعتکاف، بنشیند، بایستد، بخوابد یا راه برود.

موضوع: 

پرسش:

چگونه حد اسراف را تشخیص دهیم؟ گاهی بین تشخیص افراد مؤمن هم اختلاف دیده می‌شود.

پاسخ:

موضوع: 

پرسش:

احکام ایام فاطمیه

پاسخ :

۱. ایام فاطمیه چه روزهایی است؟

ایام عزاداری فاطمیه، در شهرها و مناطق مختلف متفاوت است، و بهتر است هر کس به عرف محل زندگی خود عمل کند. البته معمولا سه روز از ماه جمادی الاول (یعنی روزهای سیزده، چهارده و پانزدهم جمادی الاول)، و سه روز از ماه جمادی الثانی (یعنی روزهای اول، دوم و سوم جمادی الثانی) اختصاص به فاطمیه دارد.

موضوع: 

پرسش:

در زمان ما برخی از خانم‌ها رعایت نمی‌کنند و در منزل و حتی مکان‌های عمومی بدون رعایت پوشش مناسب ظاهر می‌شوند، بر اساس روایات، آیا نگاه کردن به این افراد گناه است و عواقب اُخروی دارد؟

پاسخ:

موضوع: 

پرسش:

رقصیدن گناه دارد؟

پاسخ:

تفریح و سرگرمی، نیاز مستمر و همیشگی بوده و در همه جوامع انسانی به تناسب شرایط و امکانات محیطی، همواره به شکل‌های مختلف وجود داشته است؛ ولی مصداق‌های متفاوتی برای شادی و سرگرمی هست و در طول تاریخ یکی از مصادیق شادی مسأله رقص بوده است که در ادامه نظر اسلام و اخلاق در مورد شادی ورقص را ضمن نکاتی اشاره می‌کنیم: 

موضوع: 

پرسش:

بسیار جای تعجب و سؤال است که پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) سال‌ها در بین مردم به جماعت و با مردم نماز بجا آوردند؛ اما هنوز برادران اهل تسنن دست بسته نماز میخوانند. چگونه تفسیری میتوان در این موضوع داشت؟ پیامبر عزیز (صلی الله علیه و آله) واقعا چگونه نماز می‌خواندند؟

پاسخ:

موضوع: 

پرسش:

توضیحی در مورد مقدس سازی بدهید و بفرمایید کار درستیه یا نه؟ یکی میهن و ایران برایش مقدسه، یکی کوروش و داریوش، یکی امامان شیعه (علیهم السلام)، یکی حضرت مسیح (علیه‌السلام)، یکی خانواده و...

پاسخ: 

موضوع: 

پرسش: 

در قرآن كریم و روایات، آیاتی با مضمون نیكی به والدین (و بالوالدین احسانا) وجود دارد. آیا طبق این آیات اطاعت از پدر و مادر واجب است؟

پاسخ:

موضوع: 

پرسش:
لطفاً توضیح بدهید که چرا باید خدا قربانی کردن را روشی برای اثبات بندگی بندگان خویش قرار بدهد؟ فلسفه این حکم چیست؟ و در پاسخ به افرادی که از گرفته شدن جان یک جاندار برای اثبات بندگی خویش به خدا، می رنجند، چه باید بگوییم؟

موضوع: 

پرسش:
چرا باید در جشنی مانند عید قربان موجودی رو کشت؟

موضوع: