تاریخی

تاریخی

پرسش:
آیا در غارت خیمه های سید الشهدا (علیه السلام) حتی روسری های زنان اهل بیت (علیهم السلام) هم به غارت رفت؟ یعنی نعوذ بالله حریم رسول خدا (صلی الله علیه وآله) بدون حجاب در شهرها گردانده شدند؟

موضوع: 

پرسش:
«فضه» چگونه شخصیتی بود؟ آیا ازدواج کرد و فرزندی داشت؟

پاسخ:
«فضه» کنیز حضرت زهرا (سلام الله علیها) است. در باره ملیت او اختلاف است. برخی او را اهل «نوبیه» شهری در جنوب سودان(1) و برخی دیگر ایشان را از اهالی مصر می دانند. بنا بر برخی گزارش ها فضه از اهالی هند است و حتی برخی ایشان را دختر پادشاه هند دانسته اند.(2)

موضوع: 

پرسش:
«محمد بن منکدر» (سجاد اهل سنت) که بود؟

موضوع: 

پرسش:
جابر بن یزید جعفی کیست؟

پاسخ:
«جابر بن یزید بن حارث جُعْفی» از تابعین و معروف ترین فقها، محدثان و مفسران شیعه است و از اصحاب امام باقر و امام صادق(علیهما السلام) به شمار می رود.

موضوع: 

پرسش:
«حسن بن مثله» کیست؟ چرا هیچ نشانی از ایشان وجود ندارد؟ معمولا بانی قبر هر مسجدی در همان مسجد است، چرا ایشان در مسجد جمکران دفن نشده است؟

موضوع: 

پرسش:
جریان خانه ارقم در اوایل بعثت چه بود؟ نظر «علامه سید جعفر مرتضی» در این باره چیست؟

پاسخ:
«ارقم» خود یکی از مسلمانان صدر اسلام است. پدر او «ابی ارقم» از قبیله «بنی مخزوم» تیره ای از قریش است.(۱) بنابراین به او ارقم بن ابی ارقم می گویند.

برخی او را هفتمین(۲) و برخی هشتمین مسلمان می دانند.(۳)

موضوع: 

فضائل و خصائص حضرت عباس (علیه السلام) چیست؟

درفضائل و مناقب و خصائص حضرت عباس (علیه السلام) مطالب فراوانی نوشته شده است از جمله کتاب "خصائص العباسیه" از مرحوم "کلباسی" که قابل توجه است. در این جا به برخی از این خصائص اشاره می شود.
در برخی از نقل ها آمده است «کانَ العَبَّاسُ (علیه السلام) رَجُلاً وَسِیماً جَسِیماً جَمِیلاً وَ یَرْکَبُ الفَرَسَ المُطَّهَمَ وَ رِجْلاهُ تَخُطَّانِ فِی الأرِض»؛ عباس (علیه السلام) مردی زیبا، تنومند و آراسته بود که هر گاه بر اسب تناوری سوار می شد پاهایش به زمین می رسید.(1)

موضوع: 

 

آیا پیامبر (صلی الله علیه و آله) مجبور بود با "زینب بنت جحش" ازدواج نماید؟ مقصر جدایی "زینب" و "زید" که بود؟ آیا "زید" همسران دیگری اختیار کرد؟

موضوع: 

در ارکان کعبه، یکی حطیم یا حجر اسماعیل است، چرا ساخته شد؟ برخی متون نوشته شده که مکان زندگی حضرت اسماعیل (علیه السلام) بوده و حتی حضرت هاجر و اسماعیل هم آن جا دفن شده اند. اما چرا قوسی شکل است؟

موضوع: 

پیامبر بزرگوار اسلام (صلی الله علیه و آله) مخارج زندگی خود را از چه راه هایی تأمین می کردند؟

بر اساس گزارشات تاریخی هزینه زندگی حضرت محمد(صلی الله علیه و آله) در راه های متعددی تأمین می شد که به آن ها اشاره می کنیم:

موضوع: