مهدویت

پرسش:

  برای اینكه بتوانیم به ملاقات آقا امام زمان(عج) مشرف بشویم، چه برنامه‌هایی را لازم است انجام دهیم؟ مانند چله نشینی و زیارت برخی اماكن خاص و....؟

پاسخ:

از مرحوم آیت الله محمد تقی بهلول پرسیدند: چه وقت می‌شود به حضور آقا امام زمان، ارواحنا فداه، مشرّف شد؟

فرمودند: با تقوا باشید؛ وقتی كه بین شما و حضرت صاحب الامر عجل اللله تعالی فرجه الشریف؛ سنخیت باشد. سپس فرمودند: دیدن امام زمان، روحی‌فداه، مهم نیست، مهم این است كه او ما را ببیند. خیلی‌ها هم علی علیه‌السلام را دیدند اما دشمن او شدند. اگر كاری كردیم كه نظر آنها را جلب كنیم، آن ارزش دارد.

موضوع: 

پرسش:

قرآن می‌گوید مردگان به دنیا بازنمی‌گردند، (مؤمنون: ۹۹-۱۰۰) اما شیعیان می‌گویند خیلی‌ها رجعت می‌کنند و بازمی‌گردند! آیا شیعه اینگونه قرآن را نادیده می‌گیرد و به خرافات معتقد می‌شود!

پاسخ:

رجعت از آموزه‌هایی است که شیعیان آن را مستند به قرآن و روایات قبول دارند. این آموزه به شیوه‌های مختلفی توسط منتقدان نقد شده است. یکی از نقدها و اشکالات واردشده به این آموزه، متناقض دانستن آن با برخی از آیات قرآن، همچون آیات ۹۹-۱۰۰ سوره مبارکه مؤمنون است. در ادامه، با ارائه چند نکته، به این اشکال پاسخ می‌دهیم:

موضوع: 

پرسش:

قرآنی که الان در دست ماست با قرآنی که نزد امام زمان (عج الله تعالی فرجه الشریف) است تفاوت دارد؟

پاسخ:

قرآنی که نزد امام زمان(علیه‌السلام) است با قرآنی که در میان ماست از نظر تعداد آیه، سوره و چینش آیات در سوره‌ها و ظاهری هیچ تفاوتی ندارد به عبارت دیگر قرآنی که از سوی خدا به پیامبر(صلی الله علیه و آله) نازل شد همین قرآنی است که در بین ما مسمانان رایج است.

موضوع: 

پرسش:

بعد ازاینکه امام زمان(عجل الله تعالی فرجه) می‌آید و حکومت عدل الهی تشکیل می‌شود و جامعۀ آرمانی محقق می‌شود و هدف الهی در جهان حاکم می‌شود، چرا و چه لزومی دارد که امامان دیگر مثل امام علی(علیه السلام) و امام حسین(علیه السلام) بعد از امام زمان(عجل الله تعالی فرجه) دوباره رجعت کنند و حکومت نمایند؟

 

پاسخ:

موضوع: 

پرسش:

در دوران غیبت؛ زندگی امام زمان(عج) عادی است یا ملکوتی و غیبی؟

 

پاسخ:

تمام قرائن و شواهد نشان می‌دهد که زندگی حضرت مهدی(عج) در عالم ماده تحقق دارد. که در این جا به بعضی از آنها اشاره می‌کنیم:

 

۱- تولد حضرت مهدی(عج):

موضوع: 

پرسش:

فلسفه غیبت امام دوازدهم (عجل الله تعالی فرجه الشریف) چیست؟

پاسخ:

اعتقاد به امام منجی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) که با ظهورش جهان از عدل و داد پر می‌شود، از عقاید مشترک مسلمانان است. این باور در نظام فکری شیعه امامیه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. شیعیان بر این باورند، امام دوازدهم که فرزند امام حسن عسکری (علیه‌السلام) است، امام منجی است. در منابع روایی شیعه، فلسفه و حکمت‌های بسیاری در خصوص غیبت امام دوازدهم (عجل الله تعالی فرجه الشریف) بیان‌شده است که در این جا به نحو اختصار به دو حکمت مهم اشاره می‌شود:

موضوع: 

پرسش:

چگونه امام مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) عدالت را در جهان بر پا می‌کند؟

پاسخ:

با نظر به دوره‌های مختلف تاریخ اسلام، می‌بینیم که همه احکام اسلامی، آن‌گونه که تشریع شده، به اجرا درنیامده‌اند و چه بسا هوا و هوس‌های حاکمان و سوء استفاده از گزاره‌های دینی نیز بر این تاریکی و جهالت افزوده است. از این‌رو می‌توان به نحو خلاصه مبانی چگونگی برپایی عدالت در جهان را در این سه امر جستجو کرد:

موضوع: 

پرسش:

آیا فرشتگان در شب قدر سرنوشت انسان ها را به امام زمان (عجل الله تعالی فرجه) عرضه می کنند؟

 

پاسخ:

درتفسیر سوره قدر آمده است که فرشتگان و جبرییل در شب قدر سرنوشت انسانها را به امام زمان عرضه می کنند. این تفسیر طبق چه سندی است؟ در صورتی که شب قدر قبل از اسلام ودر زمان پیامبران پیشین هم وجود داشته است.

موضوع: 

پرسش:

مستند روایی این مطلب که هنگام شنیدن کلمۀ قائم در دعای عهد و غیر آن باید بلند شویم و دست روی سر بگذاریم، کجاست؟

 

پاسخ:

در بین شیعیان مرسوم است که هنگام نام برده شدن از امام مهدی علیه‌السلام با لقب «قائم»، به احترام حضرت می‌ایستند و دست راست خود را بر سر می‌نهند.

به نظر می‌رسد كه مبنای این اقدام، دو گزارش است که به آنها اشاره می‌کنیم:

موضوع: 

پرسش:

سؤال بنده این است که آیا نامه و دست نوشته انداختن در چاه مسجد مقدس جمکران مبنای شرعی و روایی دارد یا خرافه هست؟ حال اگر مبنای شرعی دارد و حضرت حجت نامه‌های ما رو می‌خواند با وجود اینکه حضرت از درون ما آگاه هستند چه نیازی به این کار است؟

پاسخ:

موضوع: