عقاید

عقاید ، خداشناسی

ما از یک طرف جهان را علّی و معلولی توضیح می دهیم و برای هر چیزی یک ساختار از پیش تعیین شده قائل هستیم که تغییر نمی کند، اما از طرف دیگر میبینیم که زندگی ما بر اساس اتفاقات شانسی بالا و پایین می شود. مثلا کسی که در قرعه کشی برنده یک میلیارد می شود، آیا این شانسی نیست؟!

علیّت هرگز تلازمی با اینکه نتیجه از پیش تعیین شده باشد ندارد، علیّت به معنای وابستگی وجودی معلول به علت است(1) بنابراین طبق این اصل، تحقق تمامی پدیده ها در یک چارچوب مشخص و ضابطه مند است که البته در صورت آگاهی از آن علت، میتوان معلول را پیشگویی کرد.(2)

موضوع: 

در روایات آمده تنها پیامبری که امتش را نفرین نکرد، پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) بود، آیا کسانی که مشمول نفرین پیامبر و آل یس (علیهم صلوات الله) شدند از امت او نیستند!؟

در پاسخ، نکاتی را تقدیم می کنیم:

موضوع: 

لطفا درباره رابطه دين و سياست و تفاوت و شباهتش توضیح دهید و این که چرا دین و سیاست به هم مرتبطند و نمی شود آنها را از هم جدا کرد؟

برای پاسخ به پرسش مذکور، توجه شما را به این نکات جلب می کنیم:

موضوع: 

برخورد و رفتار پیامبر(صلی الله علیه و آله) و ائمه(علیهم السلام) با افرادی که بدون عناد و احتمالا با منطق (منطق خودشان) خدا و دین را رد کردند و در زمان خودشان دگراندیش بیخدا بودند، چگونه بوده است؟

تاریخ درخشان دین مبین اسلام و بالخصوص تشیع و امامان شیعه، نشان از روشنگری ها و هدایت گری های این بزرگواران در تمام عرصه های هدایت گری می باشد.

موضوع: 

آیا فیض خداوند به هر شیء (هر چیزی که قابل تصور باشد) باید تعلق گیرد؟ یعنی باید خداوند آن شیء را خلق کند؟ اگر چنین هست، من می توانم موجوداتی را تصور کنم که وجود خارجی ندارند (مثلا لاک پشت پرنده!)، چرا خداوند او را نیافریده تا فیضش به او هم برسد؟

موضوع: 

آیا زنان اکثر اهل دوزخ را تشکیل می دهند؟

در میان روایات گاه به مواردی بر می خوریم که کمیت زنان در دوزخ و یا کیفیت عذاب های ایشان را بیان کرده اند. روایات نامبرده را بسته به بیان کمیت یا کیفیت می توان به دو بخش تقسیم نمود:
1. روایاتی که زنان را اکثر اهل دوزخ معرفی کرده اند.
2. روایاتی که به مشاهدات پیامبر در معراج در باره زنان دوزخی و انواع عذاب آن ها اشاره دارند.

موضوع: 

با توجه به اینکه هنوز قیامت نشده، و فعلا جزا و پاداش در جهنم و بهشت برزخی اتفاق میفتد، آیا الان کسی در بهشت حضور دارد؟

موضوع: 

بنابر برخی روایات حجاب نه تنها بر کنیز واجب دانسته نشده، بلکه ایشان از داشتن حجاب منع میشدند، چه تفاوتی بین حجاب کنیز و زن آزاد وجود دارد؟

برای پاسخ به این سوال باید به دو نکته توجه بفرمایید:

موضوع: 

برخی می گویند اسلام دین شادی نیست، و در این راستا به فرمایش قرآن کریم که می فرماید: «پروردگار شادي كنندگان را دوست ندارد» و یا سخن امام خمینی(ره) که «ما ملت گريه سياسي هستيم» استناد می کنند. به طور کلی شادی در اسلام چه جایگاهی دارد؟

برای پاسخ به این سوال باید به چند نکته توجه بفرمایید:

موضوع: 

چند سوال درباره تجسم اعمال داشتم:
تجسم اعمال دقیقا به چه معناست؟
آیا آیات قرآن موید تجسم اعمال است و آن را اثبات می کند؟
در این مورد اختلاف نظر هست یا نه؟ کاری به درستی و غلطی اقوال ندارم.

برای پاسخ به پرسش های مذکور، توجه شما را به این نکات جلب می کنیم:

موضوع: