خطبه فدکیه

موضوع: 

علت ایراد خطبه فدکیّه از سوی حضرت زهرا (سلام الله علیها) چه بود؟

بعد از رحلت پيامبر اسلام (صلى الله عليه و آله) و غصب آشکار جایگاه خلافت، فاطمه (علیها السلام) به دفاع از ولایت برخواست. او كه مى ‏ديد اين تجاوز آشكار، توأم با ناديده گرفتن بسيارى از احكام اسلامی، جامعه اسلامى را گرفتار يک انحراف شديد از تعاليم اسلام و سنّت پيامبر (صلى الله عليه و آله) و گرايش به برنامه‏ هاى جاهلى مى‏ كند، و از سوى ديگر مقدمه‏ اى است براى خانه‏ نشين كردن اميرمؤمنان على (عليه السلام) و محاصره اقتصادى ياران جانباز على (عليه السلام)، به دفاع از حق خويش در مقابل غاصبان فدک پرداخت و با تمام وجودش خواستار بازگشت اين حق مغصوب شد، هرچند نظام حاكم به بهانه های واهی از اداى اين حق سر باز زدند.
بانوى بزرگ اسلام (عليها السلام) با جمعى از زنان بنى‏ هاشم به مسجد آمد تا در برابر توده‏ هاى مسلمان، و سران مهاجر و انصار گفتنى‏ ها را بگويد، و اتمام حجت كند، و بهانه‏ هاى ادامه اين غصب عجيب و مصادره ظالمانه را از دستگاه حكومت وقت بگيرد، و در ضمن، صفوف وفاداران به اسلام را از حاميان سياست‏ هاى تجاوزكارانه آشكار سازد. او بى ‏اعتنا به «جوسازى» خاصى كه در اين زمينه شده بود، و پيامدهاى احتمالى اين افشاگرى بزرگ، به برنامه خود ادامه داد، و به بخاطر «غصب فدک» خطبه بسيار غرايى در مسجد پيامبر (صلى الله عليه و آله) در برابر مهاجرين ايراد نمود كه بسيارى از حقايق در آن افشا شد.
اين خطبه غرّا و كم‏ نظير در حقيقت از هفت بخش تشكيل مى‏ شود و بر هفت محور دور مى ‏زند كه عبارتند از:
بخش اوّل: تحليل فشرده و عميقى پيرامون مسأله توحيد و صفات پروردگار و اسماى حسنى‏ و هدف آفرينش است.
در بخش دوّم: مقام والاى پيامبر (صلى الله عليه و آله) و مسؤوليت‏ ها و ويژگى‏ ها و اهداف او مورد بحث قرار گرفته.
بخش سوّم: از اهميّت قرآن مجيد و عمق تعليمات اسلام، فلسفه و اسرار احكام، و پند و اندرزهايى در اين رابطه سخن مى‏ گويد.
در بخش چهارم: بانوى اسلام (عليها السلام) ضمن معرفى خويش، خدمات پدرش رسول اللَّه (صلى الله عليه و آله) را به اين امت بازگو مى‏ كند، و در اين‏جا بانوى اسلام (عليها السلام) دست آن ها را گرفته و به گذشته نزديک جاهلى خود، براى يک ديدار عبرت‏ انگيز، و مقايسه با وضع شان بعد از اسلام، و گرفتن درس از اين دگرگونى، رهنمون مى‏ شود.
در بخش پنجم: حوادث و رويدادهاى بعد از رحلت پيامبر (صلى الله عليه و آله) و حركت و تلاش حزب منافقين را براى محو اسلام بازگو كرده است.
بخش ششم: از غصب فدک و بهانه‏ هاى واهى كه در اين زمينه داشتند، و پاسخ به اين بهانه‏ ها سخن مى‏ گويد.
و سرانجام در بخش هفتم: به عنوان يک اتمام حجت از گروه انصار و اصحاب راستين پيامبر (صلى الله عليه و آله) استمداد مى‏ كند و گفتار خود را با تهديد به عذاب الهى پايان مى ‏دهند.(1)
برای اطلاع بیشتر به این کتب مراجعه فرمائید:
1. زهرا برترین بانوی جهان، آیت الله مکارم شیرازی.
2. مظلومیت برترین بانو، آیت الله سید علی میلانی.

ــــــــــــــــــــــــ
(1) برگرفته از کتاب زهرا(علیها السلام) برترین بانو، آیت الله مکارم شیرازی.

http://www.askquran.ir/thread34136.html#post580991