خانه شخصی امام علی علیه السلام

image: 

پرسش:
آیا اطلاعاتی در مورد خانۀ حضرت علی(علیه‌السلام) در دست هست؟ آیا قبل ازدواج آن خانه را داشتند و آنجا ساکن بودند یا برای همسرشان تهیه کردند؟

پاسخ:
بر اساس گزارشات رسیده امام علی(علیه‌السلام) قبل از ازدواج خانه شخصی نداشتند و در آستانه ازدواج با حضرت زهرا(س)، پیامبر اکرم(ص) به ایشان فرمود: در همین نزدیکی، خانه‌ای فراهم کن.
حضرت علی (علیه‌السلام) عرض کرد: در این نزدیکی جز منزل حارثة بن نُعمان منزلی نیست. پیامبر(ص) فرمود: خانه‌های حارثه را برای مهاجران بی‌خانه گرفته‌ایم و اکنون شرم می‌کنیم که باز از او تقاضای منزل کنیم!
حارثه این سخن را شنید و به محضر رسول خدا (صلی الله علیه و آله) آمد و متواضعانه عرض کرد: من و اموالم به خدا و رسولش تعلق دارد. پیامبر(صلی الله علیه و آله) برای او دعا کرد، به این ترتیب خانه حارثه آماده شد و فاطمه زهرا (سلام الله علیها) بعد از عروسی به آن جا رفت.
بعد از مدتی پیامبر(صلی الله علیه و آله) یکی از خانه‌هایی که درِب آن به داخل مسجد باز می‌شد را به علی(علیه‌السلام) و فاطمه(سلام الله علیها) اختصاص داد و آن‌دو بزرگوار به همراه فرزندان و بعدها خادمه‌شان در همان‌جا اقامت داشتند و فاطمه(سلام الله علیها) تا آخر عمر شریفشان در همان‌جا زندگی می‌کرد.

بنابراین قبل از ازدواج امام علی(علیه‌السلام) این خانه را نداشتند و تا مدتی در خانه حارثة بن نعمان به عنوان مستأجر ساکن بودند تا اینکه پیامبر(صلی الله علیه و آله) در کنار خانه‌هایی که برای همسرانشان ساختند، خانه‌ای را برای دخترش حضرت زهرا(سلام الله علیها) ساختند و بعد از آماده شدن خانه، آن بزرگواران در این خانه ساکن شدند.
در مورد اینکه این خانه چند اتاق داشته و آیا هر فرزندی یک اتاق شخصی داشتند یا نه،گزارشی ندیدیم.
 

موضوع: