انسان و تولد دوباره؟!

موضوع: 

آیا انسان دو بار متولد می شود؟ اگر اینطور نیست چرا برخی کارها تکراری به نظر می رسد؟

انسان یک بار بیشتر به دنیا نمی آید و بعد از مرگ نیز بازگشتی به دنیا نخواهد بود. تعبیر قرآن کریم از مرگ به «توفی» است که بیش از دوازده بار در قرآن آمده است. و توفّی یعنی اخذ تام و تمام حقیقت یک شیء، لذا وقتی حقیقت انسان توسط فرشته مرگ اخذ گردید چگونه می تواند به دنیا باز گردد؟!
«وهُوَ الَّذِي يَتَوَفَّاكُمْ بِاللَّيْلِ وَ يَعْلَمُ ما جَرَحْتُمْ بِالنَّهارِ ثُمَّ يَبْعَثُكُمْ فِيهِ لِيُقْضى‏ أَجَلٌ مُسَمًّى ثُمَّ إِلَيْهِ مَرْجِعُكُمْ ثُمَّ يُنَبِّئُكُمْ بِما كُنْتُمْ تَعْمَلُونَ ؛وَ هُوَ الْقاهِرُ فَوْقَ عِبادِهِ وَ يُرْسِلُ عَلَيْكُمْ حَفَظَةً حَتَّى إِذا جاءَ أَحَدَكُمُ الْمَوْتُ تَوَفَّتْهُ رُسُلُنا وَ هُمْ لا يُفَرِّطُونَ؛ ثُمَّ رُدُّوا إِلَى اللَّهِ مَوْلاهُمُ الْحَقِّ أَلا لَهُ الْحُكْمُ وَ هُوَ أَسْرَعُ الْحاسِبِينَ»؛ و اوست كسى كه شبانگاه، روح شما را به هنگام خواب‏] مى‏ گيرد و آن چه را در روز به دست آورده ‏ايد مى‏ داند سپس شما را در آن بيدار مى‏ كند، تا هنگامى معيّن به سر آيد آن گاه بازگشت شما به سوى اوست سپس شما را به آن چه انجام مى ‏داده ‏ايد آگاه خواهد كرد. و اوست چيره و مسلّط بر بالاى سر بندگانش، و نگهبانانى بر شما مى‏ فرستد (از فرشتگان كه مراقب جسم و روحتان باشند) تا آن گاه كه هر يك از شما را مرگ فرا رسد فرستادگان ما (عزرائيل و يارانش) جانش را مى‏ گيرند و آن ها هرگز (در انجام وظيفه) كوتاهى ندارند. سپس همه آن ها به سوى خداوند، مولاى به حق و راستين شان، بازگردانده مى‏ شوند. آگاه باشيد كه (در آن روز) حكومت (تامّ بلا منازع و فرمان نافذ در صفحه وجود) از آن اوست، و او سريع ترين حسابرسان است.(1)
هم چنین قرآن کریم در وصف آرزوی کفار هنگام مرگ می فرماید: «حَتَّى إِذا جاءَ أَحَدَهُمُ الْمَوْتُ قالَ رَبِّ ارْجِعُونِ ؛ لَعَلِّي أَعْمَلُ صالِحاً فِيما تَرَكْتُ كَلاَّ إِنَّها كَلِمَةٌ هُوَ قائِلُها وَ مِنْ وَرائِهِمْ بَرْزَخٌ إِلى‏ يَوْمِ يُبْعَثُون»؛ تا آن گاه كه مرگ يكى از آنان فرا رسد (در قبضه فرشتگان به خداوند) گويد: پروردگارا، مرا بازگردانيد،شايد عمل صالحى در آن چه (در دنيا) واگذاشته ‏ام (از ايام عمر و اموال دنيا) انجام دهم. چنين نيست، آن سخنى است كه او گوينده آن است (ولى تحقّق نمى‏ پذيرد)، و پيش روى آن ها (عالم) برزخ است تا روزى كه برانگيخته شوند.(2)
اما این که برخی کارها تکراری اند ظاهرا علل روانشناختی دارند(3) و ربطی به این مساله ندارند، زیرا حتی اگر انسان دوبار به دنیا بیاید کارهای او تکراری نخواهند بود؛ زیرا زمان و مکان برای او تغییر نموده است.

_______
(1) انعام/ 60-62.
(2) مؤمنون/ 99.
(3) از کارشناس مشاوره راهنمایی بگیرید.

http://www.askquran.ir/thread32830.html#post565500