همسر و فرزندان امام زمان (علیه السلام )

image: 

پرسش:

آیا امام زمان(عج الله تعالی فرجه الشریف) همسر و فرزند دارند؟

پاسخ:

در مورد زن و فرزند امام مهدی(علیه السلام) سه احتمال وجود دارد:

۱) حضرت  علیه السلام ازدواج نکرده است. لازمه این احتمال آن است که امام(علیه السلام) یکی از سنتهای مهم اسلامی را ترک کرده باشد، که با شأن امام علیه السلام سازگار نیست. امّا از سوی دیگر چون غیبت از اهمیت بیشتری برخوردار است؛ به ناچار امام علیه السلام برای حفظ مصلحت بالاتر، از مصلحت پایینتر چشم پوشی می‌گردد. 
هرچند می‌توان گفت امام علیه السلام پس از ظهور و استقرار دولت حق اقدام به ازدواج کرده و به این سنت عمل خواهند نمود.

۲) حضرت علیه السلام ازدواج نموده امّا به سبب غیبت فرزندی ندارند. 

۳) حضرت  علیه السلام زن و فرزند دارد. با پذیرش این فرض، این سؤالات مطرح است: آیا آنان نیز عمری طولانی دارند؟ فرزندان حضرت علیه السلام نیز فرزندانی دارند؟ اگر دارند، این همه اولاد، در پی اصل و نسب خویش می‌افتند و همین کنجکاوی، مسئله را به جایی می‌رساند که با فلسفه غیبت منافات دارد.

با توجه به مطالب مذکور، نمی‌توان یکی از این سه احتمال را قاطعانه پذیرفت و این به مقتضای خرد ورزی است که در جایی که دلیل کافی برای اثبات یا انکار چیزی وجود ندارد، از ابراز حکم قطعی خودداری گردد.

از روایات نیز مطلب مسلمی به دست نمی‌آید. ظاهر بعضی روایات وجود اهل و عیال را برای حضرت  علیه السلام اثبات می‌کند و روایات دیگری نیز خلاف مطلب را اثبات می‌کنند. برخی روایات دلیل بر وجود فرزند برای حضرت مهدی علیه السلام  هستند. در حدیثی دیگر چنین آمده است که هر امامی باید فرزند داشته باشد به جز حضرت مهدی علیه السلام  كه فرزند ندارد، ولی علما و بزرگان شیعه مانند مرحوم محدث نوری و شیخ طوسی و میر محمد میر لوحی معاصر علامه مجلسی این تنافی را رفع كردند، بدین بیان كه امام زمان علیه السلام مانند سایر ائمه علیهم السلام پسری که امام شود ندارد، نه آنكه اصلا پسر نداشته باشد.

منابع جهت مطالعه بیشتر:

سیمای آفتاب، دكتر حبیب الله مظاهری.
تجسم امید و نجات، عزیز الله حیدری.
سیمای مصلح جهان، مراد فیضی.
ارتباط معنوی با حضرت مهدی«عج »، حسین گنجی.
 

موضوع: