ملائکه نقاله

image: 
ملائکه نقاله کیانند و کارشان چیست؟

ملائکه نقاله کیانند و کارشان چیست؟

منظور از ملائکه نقاله، فرشته هایی هستند که اموات را بعد از مرگشان از قبری که دفن شده اند انتقال داده و در مکان مناسبی که سزاوار آنهاست قرار می دهند.
بنده بعد از کلی تحقیق در منابع اصلی در این زمینه روایتی نیافتم، اما برخی کتاب ها به کتاب "امالی" طوسی و "مستدرک الوسائل" احادیثی را نسبت داده اند که بنده خودم بعد از جستجو در این کتاب ها احادیث را نیافتم؛ که احادیث به این شکل است:
«نسب إلى أمالي الطوسي أنّه نقل عن الصادق (عليه السّلام): «إنّ اللّه تعالى خلق سبعين ألف ملك نقالة تنقل الموتى إلى حيث يناسبهم»؛ به امالی شیخ طوسی نسبت داده شده است که از امام صادق (علیه السلام) روایت می کند که فرمود: همانا برای خداوند متعال هفتاد هزار فرشته نقاله است که مردگان را به مکانی که مناسب آنهاست انتقال می دهند.(1)
یا از مستدرک مرحوم حاجی نوری نقل کرده اند: «و قد ورد أنّ من مات بعمل قوم لوط و لم يتب يقذفه القبر إلى مكان قوم لوط»؛ در اخبار وارد شده است که هر کس با عمل قوم لوط از دنیا برود و توبه هم نکرده باشد قبر او را به مکان قوم لوط پرت می کند.(2)
داستان هایی هم که هست مثل جنازه مؤمنی را به کربلا منتقل می کنند و جنازه یک آدم نا اهلی که در کربلا دفن شده بود را به قبر اولیه این فرد مومن منتقل می کنند.
این که این داستان ها صحیح است یا نه؟ باید تک تک بررسی شود تا مشخص شود ناقل و ناقلان آن مورد اعتماد هستند یا نه؟ اما در مورد اصل مسأله، حدیث وجود دارد هر چند این احادیث در حدی نیست که با یقین کامل این مساله را تایید کرد.
تا جایی که ما جستجو کردیم بیشتر از این چیزی پیدا نکردیم و البته این قدر هم برای اثبات قضیه کافی نیست.

پی نوشت ها:
1. سبزوارى، سيد عبد الأعلى، مهذّب الأحكام، مؤسسه المنار، قم - ايران، چهارم، 1413 ه‍ ق، ج 4، ص 240.
2. همان.

برای مشاهده مطلب در تاپیک اصلی کلیک فرمایید

 

 

موضوع: