اخلاقی

مباحث اخلاقی،اخلاق در قران

این که می گویند خودتان را بشناسید یعنی چه؟ چگونه باید این کار را انجام داد و من چگونه می توانم خودم را بشناسم؟ لطفا به زبان ساده توضیح دهید.

موضوع: 

منظور عرفا از اسفار اربعه چیست؟

یکی از بیان های شیوا و روان در تبیین اسفار اربعه در ترجمه کتاب «شرح دعای سحر» حضرت امام(ره) آمده است که تقدیم می شود:

«سفر؛ حركت از وطن به سوى مقصد با گذر از منازل است و به صورى و معنوى تقسيم‏ می شود، بزرگان اهل معرفت سفرهاى معنوى سالك را كه از وطن نفس آغاز می شود به چهار سفر تقسيم و تفسير كرده ‏اند كه عبارتند از:
سفر اول: سفر از خلق به سوى حق‏
سفر دوم: سفر از حق به سوى حق به حق‏
سفر سوم: سفر از حق به سوى خلق‏
سفر چهارم: سفر از خلق به سوى خلق به حق‏

موضوع: 

همه ما می دانیم که انسان در دنیا به طور معمول با مشکلات و رنج هایی درگیر است. می خواستم بدانم این مشکلات و گرفتاری ها بر اثر چیست و برای ایجاد اطمینان درون، چه راه کارهایی وجود دارد؟

زندگی، دریای متلاطم و حیرت انگیزی است که دایما از امواج حوادث زیر و رو می شود، هیچ کس از هجوم امواج مصایب این دریای ژرف، آسوده و در امان نیست.
امیرالمؤمنین (علیه السلام) در توصیف دنیا می فرمایند: «دار بالبلاء محفوفه»؛ دنیا خانه ای است که در بلا پیچیده شده است.(1)

موضوع: 

مظهریت انسان نسبت به اسماء الهی شدن به چه معناست؟

شکی نیست که حق تعالی، اسماء و صفات متعددی دارد، اگر کسی بتواند آن اسماء و صفات را در خود، اعمال و رفتار، زندگی خویش پیاده نماید، عنوان مظهریت، متحقق می گردد.
مثلا:
الف: معلم، مظهر اسم شریف الهادی است
ب: پزشک، مظهر اسم شریف الشافی است
ج: پوشاننده عیب دیگران، مظهر اسم شریف ستار العیوب است
د: انفاق کننده، مظهر اسم شریف الرزاق است.

موضوع: 

در مباحث سلوکی از سلوک عارفانه و مخلصانه، عاشقانه، و... سخن به میان آمده، این نوع سلوک ها به چه معنا می باشد؟

موضوع: 

همه ما می دانیم که انسان یک موجود اجتماعی است، و ناچار به معاشرت با دیگران است، و از طرفی ممکن است در پرتو این امر، آرامش و سلامت روحی و روانی او به مخاطره بیفتد. چه توصیه هایی در این زمینه دارید؟

موضوع: 

برای این که قلب و روح انسان از امراض قلبی دور باشد چه شیوه هایی را باید به کار گرفت؟

عارفان با اتکا بر آیین وحیانی، برای سالم سازی قلب آدمی، و فراهم سازی توجه قلبی، در پی درمان امراض قلبی برآمده‌ اند. آنان دو شیوه درمانی عرفانی و اخلاقی را مطرح نموده اند:

موضوع: 

به نظر می رسد آموزه های دینی از مقایسه کردن نهی کرده اند. در حالی که مقایسه برای تشخیص حق از باطل ضروری است. بنابراین این سوال پیش می آید که مقایسه کردن در چه مواردی مذموم و در چه مواردی توصیه شده است؟

مقایسه کردن مثل بسیاری از مفاهیم دیگر داراری مصادیق و موارد مختلفی است که بر اساس فائده و زیانی که دارد ارزشگزاری می شود. بنابراین نه به طور کلی رد و نه به طور کلی اثبات می شود.

در این جا به برخی از انواع مقایسه کردن و خوب و بد بودن آن اشاره می کنیم.

موضوع: 

غرور در مباحث اخلاقی یکی از آفاتی است که از آن سخن به میان آمده است، در مورد خطرات این رذیله اخلاقی، توضیحاتی را خواستار هستم.

موضوع: 

بنده مدتی است دچار تشویش و تفرقه قلبی شده ام، برای برون رفت از این حالت و تجمیع حضور، چه راه کارهایی وجود دارد؟

عارفان بر پایه آموزه های وحیانی، اموری را برشمرده اند، که رعایت آن ها، قلب و دل را از تشویش و تفرقه می رهاند: خلوت گزینی، کم گویی، کم خوری، و کم خوابی.

موضوع: