اخلاقی

مباحث اخلاقی،اخلاق در قران

پرسش:
هرکسی هدف خاصی برای زندگی خودش داره این به خاطر اختیار انسان هست، پس چطوری در اخلاق برای همه یک نسخه واحد پیچیده می‌شود مثلاً گفته می‌شود حجاب برای همه زن ها در همه کشورها خوب است؟
 

پاسخ:
در سؤال مزبور از یک مبنای انسان‌شناختی که عبارت باشد از اراده آزاد انسان، کثرت‌گرایی در سبک زندگی نتیجه گرفته‌شده و جهان‌شمولی و همگانی بودن ارزش‌ها مورد نقد قرارگرفته است. در اینجا لازم است ابتدا به‌پیش فرض مذکور و نتایج ادعایی حاصل از آن نظر افکنده و با حوزه ارزش‌های اخلاقی منطبق  شود تا حقیقت مطلب روشن شود.

موضوع: 

پرسش:

می‌خواستم درمورد مفهوم یکی از گفته‌های حضرت علی(علیه السلام)سؤال کنم؟ شرح در مورد این سخن حضرت علی(علیه السلام) که فرموده‌اند: هر کس حرفی به من بیاموزد مرا بنده خود ساخته است ,آیا این سخن به معنای بزرگداشت مقام معلم بوده یا اینکه حضرت به طور ضمنی مبارزه طلبی کرده و مدعیان امامت را سرکوب کرده‌اند. زیراعلم امام از هر کس بیش‌تر است. 

پاسخ:

موضوع: 

پرسش:
آیا با توبه، گناه از نامه عمل به کلی پاک می‌شود یا فقط بایگانی می‌شود؟ و فرق بین کسی که توبه کرده باکسی که گناه نکرده در چیست؟
 

موضوع: 

پرسش:
توبه چرا حال توبه نداریم و نسبت به گناهانی که انجام می‌دهیم بی‌تفاوت شدیم؟ آیا راه یا راهکارهایی هست که برای توبه انگیزه پیدا کنیم؟
 

موضوع: 

پرسش:

بی‌خدایی را مستلزم طرد اخلاق و پوچ‌انگاری می‌دانند در حالی که حقیقتاً این‌گونه نیست. آیا برای اخلاقی زیستن نیازی به دین هست؟

پاسخ:

موضوع: 

پرسش:

چطور دخترانمان را به حجاب علاقه‌مند کنیم؟

پاسخ:

روش های نهادینه سازی حجاب و عفاف:

موضوع: 

پرسش:

مقام حضرت معصومه(سلام الله علیها) چیست؟ اگر ایشان معصوم هستند چرا جزو معصومین نیستند؟

پاسخ:

عصمت به نیروی بازدارنده از گناه گفته می‌شود[۱] که حیطه‌های مختلفی دارد و بعضی از مراتب آن برای همگان قابل دسترسی است که اصطلاحا به آن اکتسابی می‌گویند. یعنی هر کسی می‌تواند تا مرحله‌ای رشد کند که از ارتکاب هر گونه گناهی مبرا باشد. اما بعضی از حیطه‌های عصمت همگانی نیست. مثل طهارت آباء، دور بودن از هر گونه مریضی و نظیر آن که سبب تنفر می‌شود، عصمت در دوران کودکی، مصون بودن از هر گونه خطای غیر عمدی در بیان دستور الهی و....

موضوع: 

پرسش:

وظیفه من به عنوان فرزند زمانی که مادرم از کسی یا جایی ناراحت است و می‌خواهد با غیبت کردن درد دل کند چیست؟ چه برخوردی بکنم که درست باشد و ناراحت نشود؟

پاسخ:

در ابتدا به نکات ذیل توجه کنید:
غیبت آن است که برادر دینی ات را به آنچه نمی‌پسندد، یاد کنی؛ یعنی نسبت به برادر دینی ات سخنی بگوئی و عیب او را بازگو کنی که از گفتن آن اگر بشنود، ناراحت می‌شود.

موضوع: 

پرسش:

دو روایت از امام صادق(علیه السلام) نقل‌شده است که «همانا خدا دانست که ارتکاب گناه برای مؤمن از خودبینی بهتر است و اگر چنین نبود، هرگز مؤمنی به گناهی دچار نمی‌شد» و «خدا می‌داند که گناهی که از اعضا و جوارح مؤمن سرمی زند برای او بهتر است از عجب که از گناهان قلبی است» بر اساس این روایات، ظاهراً گناه «عُجب» خیلی بزرگ است؟ لطفاً توضیحی در مورد این دو روایت و همچنین تعریف «عجب» بر اساس روایات بیان کنید، آیا در روایات، راه‌هایی برای درمان و مقابله آن بیان‌شده است؟

پاسخ:

موضوع: 

پرسش:

آیا امکان دارد که منافق باشم ولی خودم خبر نداشته باشم؟ 

پاسخ:

موضوع: