مطالب انجمن گفتگوی قرآنی

Subscribe to آخرین آیتم تغذیه مطالب انجمن گفتگوی قرآنی مطالب انجمن گفتگوی قرآنی
کانون گفتگوی قرآنی - ترویج قرآن خوانی و معرفی قرآن به تمامی ادیان
بروزرسانی شده: 59 دقیقه 34 ثانیه قبل

عواقب انسانهای لجوج‌در قرآن‌و‌سنت

پنجشنبه, 07/30/2020 - 22:21
سلام
از عواقب انسانهای لجوج به استناد قرآن و حدیث بفرمایید.
متشکریم
دسته ها: انجمن ها

آیا آشوبگران را اعدام کنیم یا نه؟؟

پنجشنبه, 07/30/2020 - 20:25
سلام
در مورد مساله اخیری که در جامعه به وجود آمده ،نظر شما آیا این جوانان آشوبگر را اعدام کنیم یا نه؟؟
دسته ها: انجمن ها

آیا در بهشت نعمت های آن مدام در حال تغییر است ؟؟

پنجشنبه, 07/30/2020 - 20:21
جایی خونده بودم نعمتهای بهشتی با توجه به اینکه اصل آنها ثابت است اما از نظر ظهورات مدام در حال تغییر و تحول هستند تا بی نهایت
دوتا سوال برام مطرح شده اول اینکه یعنی تجلی خداوند بر این نعمتها باعث میشه که مدام تغییر کنند و ثابت نباشند.مثلا زیبایی ظاهری در اون دنیا مدام تغییر می‌کنه و این زیبایی بیشتر میشه؟

آیا میشه نعمتی مثل زیبایی ظاهری در اون دنیا بدون اینکه مدام تغییر بکنه همیشه زیبا باشه ؟فقط با یک تجلی خداوند همیشه زیبا باشه و نیاز نباشه که مدام در اون نعمت تجلی صورت بگیره
دسته ها: انجمن ها

ولایت تکوینی از نظر اهل سنت و وهابیت

یکشنبه, 07/26/2020 - 23:03
سلام
سوال بنده دو بخش داره:
۱. اینکه آیا اهل سنت ولایت تکوینی رو قبول دارند؟
۲. اینکه در آیه ولایت که منظور ولایت تکوینی پیامبر و اهل بیت ایشون، هست، آیا بعد از موت هر یک از اونها، از بین میره؟ یا این آیه ولایت تکوینی همه ۱۴ معصوم رو الی الابد منظور کرده؟ اگر الی الابده دلیل ارائه بدید لطفا.
دسته ها: انجمن ها

دیدن خدا در عرفان

جمعه, 07/24/2020 - 09:05
بسم الله
می خواستم دیدگاه عرفا مبنی بر شهود قلبی حضرت حق را با توجه به روایتی ک در آثارشان آمده(سترون ربکم کما ترون الشمس الظهیره) و توضیحی در خصوص همین روایت را بیان بفرمایید.
ممنون
دسته ها: انجمن ها

آیه 104 سوره انبیاء

پنجشنبه, 07/23/2020 - 03:55
با سلام از نظر بعضی دانشمندان جهان مدام در حال انبساطه تا دوباره شروع به انقباض کند و همه ستارگان و کهکشانها با این انقباض به هم برخورد کرده و نابود می شوند.چیزی که به عنوان حوادث روز قیامت در قرآن به آن اشاره شده در چندین سوره.اما با ادامه انقباض دوباره جهان به نقطه اولش که در بیگ بنگ بوده برمیگرده و مجددا شروع به انبساط میکنه و بیگ بنگ دیگری اتفاق میفته و جهان دوباره شروع به انبساط میکنه و دوباره اجزام و ستارگان و کهکشانها تشکیل میشن.با این دیگاه یاد آیه 104 سوره انبیا افتادم که بنظر میاد دقیقا به همین سناریو اشاره کرده باشه. آیا میتوان گفت آیه 104 سوره انبیا مربوط به دوباره ساخته شدن جهان از لحظه شروعش باشه؟
دسته ها: انجمن ها

آیا اول ذی الحجه شب زفاف دو الگوی عالم بوده!؟

چهارشنبه, 07/22/2020 - 14:06
سلام
سالروز ازدواج‌دو الگوی عالم بر مقلدان آن‌حضرت مبارک.
ما شیعیان از بهترین الگوی خود، احکام را می آموزیم.
در روایات اسلامی ، از حضرت ختمی مرتبت حضرت یس و طه ص به یگانه امیرالمومنین ع، در مورد جماع و زفاف اوامری شده.
با توجه به اینکه در روایات آمده که غیر اول ماه مبارک رمضان ، اول و وسط و آخر ماه جماع نکنید آیا سالروز ازدواج در گذشته (خصوصا سالروز ازدواج ‌دو الگوی عالم) طور دیگر بوده است!؟
راهنمایی فرمایید
متشکریم
دسته ها: انجمن ها

تکلیف لایطاق

شنبه, 07/18/2020 - 18:52
سلام علیکم. آیا خلاف عقل است که خدا شریعت را آنقدر سخت قرار بدهد یا انسان مختار را در حدّی توان بدهد، که هیچکس نتواند گناه نکند؟
دسته ها: انجمن ها

حلالیت گرفتن از میت

شنبه, 07/18/2020 - 16:54
با سلام
پدر من به تازگی فوت شده و قرار است که یکشنبه۲۹ تیر به خاک سپرده شود
فرصت برای گرفتن حلالیت از ایشان نشد
گاها به ایشان بی حرمتی یا ظلمی روا شده است
اکنون چگونه می شود از ایشان حلالیت گرفت؟
دسته ها: انجمن ها

شر چرا وجود دارد

دوشنبه, 07/13/2020 - 06:31
مگر خدا خوبی نیست
چرا در عالم باید بدی باشد
چرا چیز ها فاسد میشند
چرا درد وجود دارد
چرا مدفوع وجود داره
چرا بوی بد وجود داره
چرا بعضی حیوانات نجس هستند
چرا نباید حقایق اشکار باشد
انسان همیشه باید دنبال پاسخ باشه
مگر دانش بده که خدا ان را از انسان باز داشته
که انسان باید همیشه دنبال جواب باشه
دسته ها: انجمن ها

ندانستن رضایت صاحب باغ برای چیدن میوه

پنجشنبه, 07/09/2020 - 04:51
با سلام
مرجع تقلید: مقام معظم رهبری

ما در حال حاضر در روستا هستیم . قرار است با عمه مادرم که آدم خوبی است ، به باغی که برای ما نیست برویم و میوه های آن باغ را برای استفاده بچینیم.

از آنجا که عمه مادر من صاحب باغ را می شناسد و صاحب باغ هم عمه مادرم را می شناسد و عمه من به ما گفته که اجازه اش را از صاحب باغ گرفته ام

از آنجا که من به شخصه از خود صاحب باغ نپرسیدم که عمه مادر من اجازه گرفته با نه ، حکم چیست؟

عمه مادر من بسیار آدم خوبی است و طوری است که اگر هر کسی به ما بگوید که او بدون اجازه دست به این کار زده ، عمرا باور نمی کنیم و حتی کسی که چنین حرفی زده را به تهمت زدن محکوم می کنیم.
دسته ها: انجمن ها

ارتداد در زمان ما آری یا خیر؟

پنجشنبه, 07/09/2020 - 01:27
سلام ، بنا بر فقه شریف به کسی مرتد می گویند که قولی یا فعلی خداوند ،معاد و حقانیت پیامبر خاتم و یا ضروری دین را انکار کند. در این زمانه بخشی از جوانان جامعه ما متاسفانه بنا به دلایلی خصوصا نسل جدید یا کل اسلام و یا بخشی از آن و حتی بالاتر خدا را رد می کنند چه با زبان و یا با عملشان.آیا می توان این جوانان را که عموما پایه های اعتقادی شان از ابتدا محکم بنا نشده و تحت تاثیر شبهات و تهاجم های فرهنگی دشمن و فشارهای اقتصادی قرار دارند مرتد دانست؟ تشخیص مرتد در زمان ما چگونه است؟
دسته ها: انجمن ها

خدا چگونه است

پنجشنبه, 07/09/2020 - 00:33
ایا خدا حجم بینهایت داره یا بدون حجم است
ایا جرم داره یعنی انرژی داره
ایا همه جا را پر کرده یا مکان ها خالی از اوست یا اصلا هیچ جا نیست
ایا خدا یک ذهن است همه چی فکر اوست یعنی عالم و هر انچه در ان است
برای او یک شی ذهنی است
ایا خدا قدرت است یا قدرت دارد اگر قدرت نباشد نیازمند قدرت است
ایا خدا حجم بینهایت دارد ولی بعد ندارد یعنی ساختار ندارد
دسته ها: انجمن ها

کارگزاران امام زمان

جمعه, 07/03/2020 - 03:35
سلام وقت بخیر
آیا امام زمان برای رسیدگی به امور جهان، از کارگزارها بهره میبرند؟ یعنی ممکنه که مردی یا زنی از طرف امام زمان مامور به انجام کاری یا کمک به کسی، بشه؟ یا امام زمان خودشون راسا و شخصا امور دنیا رو اداره میکنن؟
دسته ها: انجمن ها

رهبری جهان اسلام بوسیله امام رضا(علیه السلام) در فضای مکر و خدعه مامونی

دوشنبه, 06/29/2020 - 03:10
پرسش: گفته میشه وقتی امام رضا(علیه السلام) مجبور شدند به خراسان سفر و ولایت عهدی مامون را بپذیرند، شروطی برای اینکار مشخص کردند و مامون هم پذیرفت. حال سوال اینجاست، در آن زمان که وسایل تبلیغ و رسانه مثل امروز نبوده و اگر هم بوده دست دستگاه جور بوده، امام رضا(علیه السلام) اولا چگونه این شروط پذیرش ولایتعهدی را به همه مردم مسلمان- حالا یا شیعیان- رساندند تا قضاوت نادرستی در مورد ایشان صورت نگیرد و یا مسلمانان، کارهای مامون را به پای حضرت ننویسند. و ثانیا وقتی حضرت در کاخ مامون و در واقع در زندانی محترمانه، زندگی میکردند و قطعا زیر نظر دقیق دستگاه حکومت بودند،چگونه شیعیانشان را هدایت میکردند؟کلا ما از ورود امام رضا(علیه السلام) به ایران نمای بسته ای از برخورد با مردم نیشابور و بیان روایت سلسلة الذهب و برخی موارد جزیی را می دانیم. تحلیل زندگی سیاسی امام رضا(علیه السلام) در این دوران، تزریق معارف الهی به شیعیان و برخورد با مکر مامون و در عین حال رهبری جهان اسلام را برای ما بشکل مبسوط تری بیان بفرمایید.
دسته ها: انجمن ها

اعتقاد مردم به استخاره

سه شنبه, 06/23/2020 - 00:41
این روزا بنظر میرسه استخاره گرفتن دیگه مثل سابق خیلی برای انجام کارا استفاده نمیشه. با وجود اینکه آدما توی انتخاباشون توی دو راهی میمونند ولی مثل گذشته که بعد از نماز میرفتن سراغ حاج آقای مسجد و ازشون میخواستن واسشون استخاره بگیره دیگه اینکارو شاید بندرت انجام بدند. بنظر شما علت این موضوع چیه؟ آیا اعتقاد مردم کم شده یا اینکه قدرت تصمیم گیری شون بالاتر رفته؟ دیگه الان کمتر می بینیم که حتی واسه ازدواج هم استخاره بگیرند.
دسته ها: انجمن ها

کسب درآمد با لوازمی که خمسش داده نشده

یکشنبه, 06/21/2020 - 00:52
با سلام

مرجع تقلید:آیت الله خامنه ای

من سوالی در خصوص اینکه آیا کسب درآمد از وسیله ای که خمسش داده نشده ، حرام است؟

من در خانه پدرم زندگی می کنم و 17 سال دارم . پدرم هم اهل خمس نیست و خمس نمی دهد . برای سرکارش ، لوازمی خریده که با آنها کسب درآمد می کند که احتمالا خمس آنها را نداده است .

پولی که پدرم درمی آورد حرام است یا حلال؟
دسته ها: انجمن ها

نرسیدن به خواسته ها

شنبه, 06/20/2020 - 21:13
باسلام. من می خواستم به یکی از مراجع دینی مراجعه کنم تا شاید راه حلی یا ذکری برای حل مشکلاتم پیدا شود.به نظر من برای یک جوان تحصیل کرده با تحصیلات ارشد داشتن شغل الزامی است.11 سال است که برای یافتن شغل تلاش میکنم. زبان خوبی دارم سالهای زیادی از عمرم را برای یادگیری گذراندم. از اول جوانی از ازدواج واهمه داشتم . من یک دختر مذهبی چادری هستم. الان 37 سال دارم البته خواستگار خوب هم ندارم که شرایط خوب داشته باشد .پدرم بازنشسته هستند و من از لحاظ مالی نیازمند استقلال هستم. خیلی تلاش میکنم ولی اوضاعم تغییر نمیکند.بزرگترین شانسم داشتن یک خواهر و بیرون رفتن با اوست .من مهارتهایی دارم مثل کارت گردشگری اما تا حالا که نزدیک 3 سال است اصلا آژانس ها به من تور نداده اند نه داخلی نه خارجی.من تا حالا چند بار کتاب های گردشگری را خوانده ام.بعضی وقت ها واقعا ناامید میشوم.زیر فشار اطرافیان برای ازدواجم ولی نمی توانم قبول کنم.چه کنم؟
دسته ها: انجمن ها

سکرات مرگ بین اهل حق و اهل باطل

جمعه, 06/19/2020 - 19:48
سلام وقت بخیر
من اخیرا ویدیویی از یک عالم وهابی دیدم که بین جمعی داشت صحبت میکرد از عشق پیامبر به عایشه. در تعجب بودم از مطالبی عجیب و ای بسا دروغی که میگفت که گویا همون لحظه زمان فوت این آقا رسید و لا اله الا الله گویان از دنیا رفت. و من قبلا خونده بودم از قول پیامرر اکرم صل الله علیه و آله که میفرمودند اگر کسی هنگام مرگ لااله الا الله بگه مسلمان و بر مذهب حق فوت کرده. سوالی که پیش میاد اینه که من شخصا کاملا قبول دارم که تنها مذهب حقه در دنیا مذهب تشیعه. اما چطور ممکنه عرفای اهل سنت و برخی علمای اونها مثل مثلا مولوی، اون همه سیر و سلوک داشتن اما متوحه یه سری مسائل نمیشدن؟ اگر دشمنان رسول الله و دشمنان خدا رو تکریم میکردن و اگر اونها رو خیلی قبول داشتن و در عوض اولیا و ائمه حق که جمعا ۱۴ معصوم هستند رو قبول نداشتن چطور موفع مرگ لا اله الا الله میگفتن؟ و کسی مثل مولوی با اون همه عرفان و اشرافی که داشت جایگاه دوزخی اون دشمنان رو نمیدید و جایگاه ۱۴ معصوم رو درک نمیکرد؟ خیلی گیج کننده ست. ممنون میشم تفصیلا توضیح بدید
دسته ها: انجمن ها

شوخی صحابه با پیامبر ص چگونه بود؟

پنجشنبه, 06/18/2020 - 20:00
سلام
شوخی صحابه با پیامبر ص چگونه بود؟

راهنمایی فرمایید
متشکریم
دسته ها: انجمن ها