عوامل ترس از مرگ

image: 
چه عواملی موجب ترس از مرگ می شود؟

چه عواملی موجب ترس از مرگ می شود؟

دلایل واقعی ترس انسان از مرگ:

1. ترس دیر هنگام:
وقتی از چیزهایی که باید بترسی و پرهیز کنی غافل شدی، گرفتار ترسی می شوی که در حقیقت ترسناک نیست، بلکه حقیقتش به تمامه نوید و ورود به حیات طیبه است. به عبارتی عدم تدبیر شرایط آینده، خوف و ترس طبیعی را قبل از ورود به شرایط جدید به ارمغان می آورد. چنان که آیه شریفه سوره حشر می فرماید: «يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَ لْتَنْظُرْ نَفْسٌ ما قَدَّمَتْ لِغَدٍ وَ اتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ خَبيرٌ بِما تَعْمَلُون‏»؛ اى كسانى كه ايمان آورده‏ ايد، از خدا پروا داريد؛ و هر كسى بايد بنگرد كه براى فردا [ى خود] از پيش چه فرستاده است؛ و [باز] از خدا بترسيد. در حقيقت، خدا به آنچه مى‏ كنيد آگاه است.(1)

2. فقدان مستمسک نجاتبخش:
ضلالت و گمراهی از مسیر قرآن و اهل بیت (علیه السلام) که نوید نجات و سعادت واقعی از سوی مرید و مراد ما نبی مکرم اسلام (صلی الله علیه و آله) است، نتیجه ای جز غرق شدن در غرقاب خطوات "عدوٌ مبین" شیطان و نفس نخواهد داشت و کسی که در این گرداب افتد مستمسکی جز توجیه و فریب های شیطان ندارد، مستمسکی که گر چه در دنیا بکار آید اما در دیار آخرت، بازار و خریداری نخواهد داشت. نه راه پس دارند و نه راه پیش ...
به فرموده خداوند در سوره یس: «الْيَوْمَ نخْتِمُ عَلى أَفْوَهِهِمْ وَ تُكلِّمُنَا أَيْدِيهِمْ وَ تَشهَدُ أَرْجُلُهُم بِمَا كانُوا يَكْسِبُونَ وَ لَوْ نَشاءُ لَطمَسنَا عَلى أَعْيُنهِمْ فَاستَبَقُوا الصرَط فَأَنى يُبْصِرُونَ‏ وَ لَوْ نَشاءُ لَمَسخْنَهُمْ عَلى مَكانَتِهِمْ فَمَا استَطعُوا مُضِيًّا وَ لا يَرْجِعُونَ‏؛ امروز بر دهان هاى آنان مُهر مى‏ نهيم، و دستهايشان با ما سخن مى‏ گويند، و پاهايشان بدانچه فراهم مى‏ ساختند گواهى مى‏ دهند. و اگر بخواهيم، هر آینه فروغ از ديدگانشان مى‏ گيريم تا در راه [كج‏] بر هم پيشى جويند؛ ولى [راه راست را] از كجا مى‏ توانند ببينند؟ و اگر بخواهيم، هرآينه ايشان را در جاى خود مسخ مى‏ كنيم [به گونه ‏اى‏] كه نه بتوانند بروند و نه برگردند.(2)

3. انس و قرابت با زینت های حیات دنیا:
کسانی که در طول عمرشان، از یاد و ذکر خدا و حرکت در مسیر بندگی و تقرب حضرت حق و کسب نیکی ها و فضائل معنوی غافل بوده و بجای آن تمام همتشان در مسیر تأمین دنیا و مافیها، آن هم به جهت جلب رضایت نفس و خاطر اطرافیان و وابستگان بوده، در اواخر عمر، سرمایه عمرشان را ضایع و زائل شده می بینند و قبل از آن که جان از کالبدشان جدا شود دچار عذاب حسرت و به تبع آن ترس و خوف روحی از مرگ می شوند، زیرا عملی که برایشان باقیات الصالحات اخروی شود و بدان واسطه به رحمت الهی امیدوار شوند در پرونده عملشان سراغ ندارند، لذا دچار ناامیدی و ترس روانی می شوند. (گر چه به اطرافیان اظهار نکنند)، چنان که خداوند در سوره کهف می فرماید: «الْمَالُ وَ الْبَنُونَ زِينَةُ الْحَيَوةِ الدُّنْيَا وَ الْبَقِيَت الصلِحَت خَيرٌ عِندَ رَبِّك ثَوَاباً وَ خَيرٌ أَمَلاً»؛ مال و پسران زيور زندگى دنيايند، و نيكي هاى ماندگار از نظر پاداش نزد پروردگارت بهتر و از نظر اميد [نيز] بهتر است.(3)

پی نوشت ها:
1. حشر/ 18.
2. یس/ 65 - 67.
3. کهف/ 46.

برای مشاهده مطلب در تاپیک اصلی کلیک فرمایید

 

 

موضوع: